Jak zacząć swoją przygodę z MMA?

Mieszane sztuki walki są skomplikowaną formą walki. Wynika to z faktu, że łączy się w nich boks, kickboxing, judo czy grappling. Jeżeli chcemy uprawiać MMA, to powinniśmy znaleźć odpowiedni klub. Warto szukać takiego, który dzieli osoby zainteresowane walkami ze względu na stopień zaawansowania.

Kto może uprawiać MMA?           
           

            Treningi może rozpocząć każda osoba, niezależnie od płci i wieku. W przypadku uprawiania sztuk walki wiek, waga, a także wzrost nie mają większego znaczenia. Ewentualnymi przeciwwskazaniami do trenowania jakiegokolwiek sportu są problemy natury zdrowotnej. Nie zaleca się uprawiania sztuk walki dla osób, które mają problemy z sercem, bądź są genetycznie obciążone. Problemem może okazać się, gdy dana osoba posiada np. jedną nerkę. W przypadku jej „wybicia” nasz organizm będzie wyjątkowo mocniej odczuwać kontuzję, niż organizm prawidłowo rozwiniętego człowieka. Warto zaznaczyć, że powyższe obciążenia wykluczają w większym, bądź mniejszym stopniu uprawianie jakiegokolwiek sportu, a nie jedynie MMA.

Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem treningów MMA?

Podstawowym podziałem zawodników jest podział na grupę podstawową
i zaawansowaną. Nie warto od samego początku uczęszczać do grupy zaawansowanej, ponieważ podstawowa technika uderzeń odgrywa w każdej sztuce walki najważniejszą rolę.
Z tego względu grupa podstawowa będzie grupą, która skupia w sobie wpierw podstawowe techniki oraz właściwości oddechu, a potem dopiero praktyczne sparingi. Gdy już zapiszemy się do klubu, powinniśmy podejść do treningu z pokorą. W grupie podstawowej prawdopodobnie nie jesteśmy pierwszymi, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę
w MMA. Jakiekolwiek wywyższanie się na treningu skończy się tym, że trener bądź silniejszy zawodnik ustawi nas do pionu.

Zapisanie się do klubu jest pierwszym podstawowym krokiem. Wynika to z tego stanu rzeczy, że nauka z internetu,  ulicy bądź książek może doprowadzić do wyrobienia sobie złych nawyków, które bardzo ciężko będzie nam później wyplewić. Na pierwsze treningi warto przygotować się nie tylko mentalnie.

Jak przygotować nasze ciało do treningów MMA?

            Uprzednio, przez okres około miesiąca powinniśmy uprawiać treningi cardio, które przygotują nasze płuca i serce do cięższych treningów interwałowych, bo na nich opierają się sztuki walki. Ceny treningów MMA oscylują w okolicy od 60 do około 180 złotych miesięcznie. Aby efektowanie uprawiać ten sport, warto uczęszczać na treningi
od 2 do 3 razy w ciągu tygodnia. Jak w każdym sporcie, w MMA również stawia się na regularność. Dieta w przypadku uprawiania MMA powinna być bogata w białka, które zapewnią nam właściwą regenerację oraz w węglowodany, które zapewnią nam odpowiednią energię.

Jaki sprzęt kupić do treningów MMA?

            Sprzęt od MMA nie jest drogi. Tak naprawdę do uprawiania tego sportu wystarczą nam rękawice za kostkę, które różnią się od rękawic bokserskich. Są one skonstruowane
w taki sposób, aby można było nie tylko uderzać zawodnika ale również go chwycić. Cena takich rękawic wynosi około 100-150 złotych. Warto kupić modele wykonane ze skóry, ponieważ w syntetycznych bardzo szybko pocą nam się z wierzchu dłonie. Oprócz rękawic do MMA, zdarza się, że na treningach dochodzi do sparingów typowo bokserskich. Z tego względu warto zaopatrzyć się również w rękawice bokserskie. Nie ma tutaj reguły czy będą to rękawice na rzep czy wiązane. Najpopularniejszą opcją są rękawice na rzep, ponieważ są najłatwiejsze w ściąganiu oraz zakładaniu. Cena takich rękawic wynosi około 150-200 złotych.

Jak zachowywać się na treningu MMA?

            Podstawową zasadą treningów sztuk walki jest słuchanie trenera. On, jako osoba najważniejsza na sali poznał już zachowania i problemy najczęściej spotykane wśród zawodników. Jeżeli ktoś nie będzie słuchać porad trenera, to w najlepszym wypadku dostanie do zrobienia 100 karnych pompek, a w najgorszym dozna kontuzji.           
Istotną kwestią jest obserwacja innych uczestników treningu, a także siebie samego w lustrze. Nieprawidłowa technika jest największą zmorą sportów walki, ponieważ odbiera siłę
i szybkość ciosu. Z tego powodu sale do sztuk walki są wyposażone w lustro. Jeżeli mamy wątpliwości do wykonywania któregokolwiek ćwiczenia, to trener pomoże rozwiązać wszelkie problemy. Jeżeli dochodzi do ćwiczeń w parach, bądź sparingów należy sygnalizować ból. Takie zachowanie nie jest oznaką słabości, lecz znajomości własnego ciała.

Nasz sparing-partner może nie być świadomy tego w którym momencie odczuwamy ból. Jeżeli nie będziemy mu sygnalizować dolegliwości, to prawdopodobnie, podczas zakładania dźwigni na staw zwiększy on siłę swojego zacisku. Szybka reakcja na ból jest właściwą profilaktyką przed kontuzją.

Czy uprawianie MMA jest niebezpieczne?

            MMA jest sportem niezwykle kontuzjogennym, ponieważ dochodzi w nim do licznych nadciągnięć barków stawów, mięśni, ścięgien. Ta sztuka walki skupia się wyjątkowo na poznaniu i zrozumieniu anatomii człowieka, a następnie wykorzystaniu jej przeciwko niemu. Z tego względu przed każdym treningiem należy się bardzo dobrze rozgrzać i rozciągnąć. Zaniedbanie podstawowej rozgrzewki skutkować będzie kontuzją, która wykluczy nas z treningów na długi czas. Uprawianie jakichkolwiek sportów walki kształtuje naszą osobowość i z tego względu MMA zasługuje na nasze zainteresowanie!

Autor: Patryk Chorodyniecki