Skuteczne ćwiczenia na ból pleców: poradnik

ćwiczenia na ból odcinka lędźwiowego

Ból dolnej części pleców może być uciążliwą dolegliwością. Jest to problem, który dotyka jednak milionów ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy jest on spowodowany złą postawą, napięciem mięśni czy urazem, może sprawić, że nawet najprostsze zadania wydadzą się niemożliwe. Na szczęście istnieje wiele ćwiczeń i technik rozciągania, które mogą pomóc złagodzić ból i dyskomfort związany z bólem dolnej części pleców. Od delikatnych pozycji jogi po ćwiczenia siłowe, włączenie tych elementów do codziennej rutyny może pomóc Ci znaleźć ulgę i wrócić do codziennych zajęć. W tym wpisie poznamy niektóre z najbardziej skutecznych ćwiczeń i ruchów rozciągających mających działanie łagodzące ból pleców. Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi zaczniesz czuć się lepiej i będziesz mógł (lub mogła) poruszać się bardziej swobodnie.

Skąd się bierze ból odcinka lędźwiowego?

Ból dolnej części pleców to powszechna dolegliwość, która dotyka duży odsetek populacji w pewnym momencie ich życia. Może on przybierać różne formy – od lekkiego dyskomfortu po wyniszczające ból, negatywnie wpływający na codzienne życie. Zrozumienie przyczyn bólu pleców jest kluczem do znalezienia skutecznych metod leczenia.

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu dolnej części pleców jest nadwyrężenie lub naciągnięcie mięśni, które może wystąpić w wyniku podnoszenia ciężkich przedmiotów lub gwałtownych ruchów. Zła postawa, napięcie mięśni zginających biodra a także brak ruchu również mogą przyczynić się do powstawania bólu dolnej części pleców.
W niektórych przypadkach podłożem są także stany zwyrodnieniowe lub inne schorzenia, takie jak przepuklina dysku lub znacząca skolioza kręgosłupa. Wiek, otyłość i genetyka mogą również odgrywać rolę w rozwoju bólu dolnej części pleców.

Kluczem jest prawidłowo zidentyfikować przyczynę bólu w celu określenia najbardziej skutecznego planu leczenia. Ćwiczenia i rozciąganie mogą często pomóc złagodzić ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ale w niektórych przypadkach może być wymagana interwencja medyczna. Jeśli nie jesteś pewny tego co robić, warto zawsze sięgnąć po pomoc ze strony fizjoterapeuty lub lekarza ortopedy.

poza dziecka - ćwiczenie na ból pleców
Poza dziecka jest jednym ze skutecznych sposobów rozciągania przy bólu pleców

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą

W niektórych sytuacjach powinniśmy najpierw sięgnąć po pomoc lekarską lub fizjoterapeutyczną. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z poniższych objawów, powinieneś jak najszybciej umówić wizytę u fizjoterapeuty – to właśnie „fizjo” powinien być w przypadku wystąpienia tego rodzaju problemów osobą pierwszego kontaktu.

 • Silny ból uniemożliwiający funkcjonowanie, który nie poprawia się po odpoczynku lub lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty
 • Ból promieniujący w dół jednej lub obu nóg
 • Odrętwienie lub mrowienie w nogach lub stopach
 • Uczucie słabości nóg
 • Utrata kontroli nad jelitami lub pęcherzem – w tym przypadku konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska!
  Objawy te mogą wskazywać na poważne schorzenia, takie jak przepuklina dysku lub uraz kręgosłupa, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

Lekarz lub fizykoterapeuta może również pomóc określić podstawową przyczynę bólu dolnej części pleców lub zlecić dodatkową diagnozę. Na ich podstawie powinien stworzyć spersonalizowany plan leczenia, który może obejmować zarówno dodatkowe zabiegi, stosowanie leków przeciwzapalnych czy też masaże.
Pamiętaj, że zawsze lepiej jest zachować ostrożność, jeśli chodzi o Twoje zdrowie. Jeśli doświadczasz uporczywego lub silnego bólu dolnej części pleców, nie wahaj się zasięgnąć profesjonalnej porady lekarskiej.

Ćwiczenie bird dog wzmacnia mięśnie głębokie, co przyczynia się do poprawy stabilizacji kręgosłupa

Jak mogą pomóc ćwiczenia i rozciąganie w zwalczaniu bólu pleców?

Ćwiczenia i rozciąganie są niezbędne do złagodzenia bólu dolnej części pleców. Kiedy odczuwasz ból, ostatnią rzeczą o której myślisz jest dodatkowy ruch, ale delikatne ćwiczenia mogą pomóc złagodzić dyskomfort w dłuższej perspektywie. Ćwiczenia pomagające w walce z bólem odcinka lędźwiowego wzmacniają mięśnie pleców, brzucha i nóg, które podtrzymują kręgosłup i pomagają zmniejszyć nacisk na dolną część pleców. Pomaga to poprawić postawę i zmniejszyć ryzyko przyszłych urazów.

Stretching ma również wiele korzyści. Poprawia elastyczność i mobilność, co z kolei pomaga zmniejszyć sztywność i ból w dolnej części pleców. Stretching pomaga również poprawić krążenie, co może pomóc zmniejszyć stan zapalny i przyspieszać gojenie.
Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie ćwiczenia i rozciąganie są odpowiednie dla każdego przypadku, dlatego często dobrze skorzystać z pomocy fizjoterapeuty lub doświadczonego trenera personalnego.

Jakie bezpieczne aktywności mogą poóc?

Ćwiczenia „low impact”, czyli o niskiej intensywności, mogą być doskonałym sposobem na złagodzenie bólu dolnej części pleców. Ćwiczenia te są zaprojektowane tak, aby były delikatne dla ciała, a jednocześnie zapewniały organizmowi wystarczający bodziec do wystąpienia pozytywnych adaptacji w naszym ciele.

Jedną z najlepszych aktywności o niskim stopniu oddziaływania na ból dolnej części pleców jest pływanie. Pływanie jest doskonałym ćwiczeniem, ponieważ jest mało wymagające i angażuje całe ciało. Podczas pływania Twoje ciało jest podtrzymywane przez wodę, co zmniejsza obciążenie dolnej części pleców. Dodatkowo, pływanie pomaga wzmocnić mięśnie korpusu, co może pomóc złagodzić ból dolnej części pleców. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie style pływania są równie dobre – przykładowo, osoby u których problemy bólowe wiążą się ze spięciem zginaczy bioder, mogą odczuwać zwiększony dyskomfort po pływaniu żabką.

Joga jest jedną z form która poprawia siłę i stabilność naszego ciała

Dobrym pomysłem są także delikatne zajęcia Jogi. Joga to w większości przypadków (poza najbardziej wymagającymi pozami) łagodna forma ćwiczeń, która skupia się na rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni w Twoim ciele. Wiele pozycji jogi ma na celu złagodzenie bólu dolnej części pleców poprzez rozciąganie i wzmacnianie mięśni w dolnej części pleców.

Pilates jest kolejnym ćwiczeniem o niskiej intensywności, które może być pomocne w przypadku bólu dolnej części pleców. Pilates koncentruje się na wzmocnieniu mięśni korpusu i poprawie kontroli nad naszym ciałem. To z kolei może pomóc w podtrzymaniu dolnej części pleców. Dodatkowo, wiele ćwiczeń metody Pilates jest zaprojektowanych tak, aby były bezpieczne dla Twojego ciała, co czyni je świetną opcją dla osób z bólem dolnej części pleców.

Włączenie ćwiczeń o niskiej intensywności do codziennej rutyny może być świetnym sposobem na złagodzenie bólu dolnej części pleców. Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem nowych ćwiczeń, zwłaszcza jeśli doświadczasz przewlekłego bólu dolnej części pleców.

Najlepsze ćwiczenia rozciągające na ból dolnej części pleców

U osób zmagających się z chronicznym bólem pleców często dobrym pomysłem jest dodanie rozciągania do swojej codziennej rutyny. Odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające mogą pomóc złagodzić ból i dyskomfort w dolnej części pleców. Oto niektóre z najlepszych ćwiczeń rozciągających

 1. Przyciąganie od kolan do klatki piersiowej: Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami i stopami płasko na podłodze. Powoli przynieś jedno kolano w kierunku klatki piersiowej i przytrzymaj je rękami przez 15-30 sekund. Powtórz to samo z drugą nogą.
 2. Rozciąganie mięśnia biodrowo-lędźwiowego w pół klęku: uklęknij na jednym kolanie, a drugą nogę pozostaw w wykroku. Napnij pośladek nogi klęczącej na ziemi i powoli wypchnij biodro do przodu. Przytrzymaj 10-15 sekund i powtórz 5-8 razy. Dla lepszego efektu możesz unieść rękę po stronie nogi klęczącej.
 3. Poza dziecka: Z pozycji klęku na czworaka przejdź biodrami w tył, tak by zetknęły się z piętami. Ręce wyciągnij maksymalnie przed siebie, i wytrzymaj w tej pozycji przez 30 sekund.
 4. Cat-cow stretch: Zacznij na rękach i kolanach, a następnie na przemian wyginaj plecy w łuk do góry, jednocześnie opuszczając głowę w dół (kot), a następnie opuszczaj plecy w dół, jednocześnie podnosząc głowę do góry (krowa). Powtarzaj przez 10-15 powtórzeń.

Inne rozciągania, które mogą pomóc w walce z bólem pleców obejmują m.in. rozciąganie mięśnia pośladkowego wielkiego i średniego, oraz mięśnia gruszkowatego.

Rozciąganie mięśnia pośladkowego – poza gołębia

Ćwiczenia wzmacniające dla zdrowych pleców

Kluczem do pozbycia się bólu pleców jest często wykonywanie odpowiedniego zestawu ćwiczeń wzmacniających. Poniżej lista kilku ruchów, których wykonanie pomaga poprawiać sprawność mięśni brzucha i pośladków, co może pomóc w zapobieganiu przyszłym urazom i zmniejszyć ból.
Jednym z najlepszych ćwiczeń jest Bird Dog. Zacznij od podporu na czworaka, a następnie powoli podnieś swoje przeciwne ramię i nogę w tym samym czasie. Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie powoli opuść rękę i nogę z powrotem na ziemię. Powtórz to ćwiczenie na drugą stronę ciała. Wykonujemy od 5 do 10 powtórzeń w serii.
Kolejnym świetnym ćwiczeniem jest mostek biodrowy (Glute Bridge). Zacznij od leżenia na plecach z ugiętymi kolanami i stopami płasko na ziemi. Powoli podnoś biodra w kierunku sufitu, ściskając pośladki i mięśnie dolnej części pleców. Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie opuść się z powrotem na ziemię. Powtórz to ćwiczenie 8-15 razy. Pamiętaj – podczas jego wykonywania powinniśmy czuć pracę pośladków, a nie odcinka lędźwiowego kręgosłupa!
Zestaw warto uzupełnić o ćwiczenie Dead Bug (Martwy Robak), W pozycji leżącej na plecach unosimy nogi i ręce tak, by dłonie znalazły się nad barkami i stopy – nad naszymi biodrami. Z tej pozycji, w wolny i kontrolowany sposób opuszczamy przeciwległą rękę i nogę w stronę ziemi. Wykonujemy 5-8 powtórzeń na stronę.

glute bridge, czyli mostek biodrowy jest jednym z najprostszych ćwiczeń wzmacniających mięśnie pośladkowe. ich siła jest kluczowa dla stabilności odcinka lędźwiowego


Należy pamiętać, aby zacząć spokojnie i stopniowo zwiększać intensywność tych ćwiczeń. Praca z fizykoterapeutą lub trenerem personalnym może również pomóc Ci stworzyć rutynę ćwiczeń wzmacniających, która jest dostosowana do Twoich konkretnych potrzeb i możliwości.

Strategie prewencyjne, czyli co zrobić żeby ból pleców nie wrócił

Chociaż istnieje wiele ćwiczeń i rozciągnięć, które mogą pomóc złagodzić ból pleców, najlepszym sposobem radzenia sobie z bólem dolnej części pleców jest zapobieganie mu w pierwszej kolejności.
Oto kilka strategii prewencyjnych, które mogą pomóc Ci uniknąć bólu dolnej części pleców w przyszłości:

 1. Ćwicz regularnie: Regularne ćwiczenia mogą pomóc wzmocnić mięśnie w plecach, dzięki czemu są one mniej podatne na urazy. Szczególnie skuteczne mogą być ćwiczenia o niewielkim wpływie, takie jak chodzenie, pływanie i jazda na rowerze.
 2. Utrzymuj dobrą postawę: Zła postawa może znacznie obciążyć mięśnie pleców i przyczynić się do bólu dolnej części pleców. Zwróć przede wszystkim uwagę na to, w jakiej pozycji siedzisz przed komputerem.
 3. Ostrożnie podnoś ciężkie przedmioty: Jeśli musisz podnieść coś ciężkiego, upewnij się, że używasz odpowiedniej techniki. Zegnij kolana i podnoś się nogami, a nie plecami. Pamiętaj też, że napięcie brzucha pomaga usztywnić korpus i zmniejszyć obciążenie przenoszone na kręgosłup
 4. Utrzymuj zdrową wagę: Noszenie nadmiaru kilogramów może bardzo obciążyć mięśnie pleców, dlatego ważne jest, aby utrzymać zdrową wagę poprzez regularne ćwiczenia i zbilansowaną dietę.
 5. Rób przerwy, gdy siedzisz przez dłuższy czas: Jeśli masz pracę, która wymaga siedzenia przez długie okresy czasu, upewnij się, że robisz regularne przerwy i rozciągasz nogi i plecy.

Mamy nadzieję, że podobał Ci się nasz artykuł o ćwiczeniach i rozciąganiach łagodzących ból pleców. Ból dolnej części pleców może być wyniszczający i frustrujący, dlatego wiemy, jak ważne jest znalezienie sposobu na poczucie ulgi. Włączając te ćwiczenia i rozciąganie do swojej codziennej rutyny, będziesz w stanie poprawić swoją siłę i elastyczność, zmniejszyć ból i poprawić ogólną jakość życia. Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci znaleźć ulgę i że w krótkim czasie wrócisz do swoich normalnych zajęć. Pamiętaj, aby zawsze skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej rutyny ćwiczeń.

Leave a Reply

Your email address will not be published.