Trójbój siłowy dla początkujących

trójbój siłowy - martwy ciąg

Trójbój siłowy to popularny w naszym kraju sport siłowy składający się z trzech konkurencji: przysiadu, wyciskania leżąc (popularnie nazywanego „bench press”) oraz martwego ciągu. Uczestnicy rywalizują w tych trzech ruchach, a ich łączny wynik decyduje o końcowym miejscu w klasyfikacji. Trójbój siłowy jest uprawiany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, a zawody są podzielone na różne kategorie wagowe i wiekowe. Istnieje szereg federacji zrzeszających zawodników trójboju siłowego, spośród których najpopularniejszą jest IPF – International Powerlifting Federation – jest to też jedna z niewielu federacji testujących swoich zawodników pod kątem stosowania środków dopingujących. Innymi znanymi federacjami są WPC (World Powerlifting Congress), XPC czy WRP

Jakie korzyści daje trójbój siłowy?

Trójbój siłowy oferuje wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i mentalnego.

  1. Poprawa siły: Regularne treningi trójboju siłowego pomagają budować siłę i moc , co przekłada się na poprawę wydajności w codziennych czynnościach.
  2. Zwiększenie masy mięśniowej: Uprawianie trójboju siłowego wymaga intensywnego wysiłku, który prowadzi do wzrostu masy mięśniowej.
  3. Poprawa zdrowia kości: Trójbój siłowy to sport obciążeniowy, który pomaga zwiększyć gęstość kości i zapobiegać osteoporozie.
  4. Podniesienie samooceny: Uprawianie sportu, takiego jak trójbój siłowy, może poprawić samoocenę poprzez osiąganie celów i poprawę wyglądu ciała.

Jakie ma wady?

  1. Brak poprawy wydolności: ze względu na charakterystykę tego sportu, uprawianie trójboju siłowego nie przekłada się na poprawę naszej wytrzymałości
  2. Ryzyko urazów: Ze względu na intensywność treningu, istnieje ryzyko urazów, jednak jest ono dosyć niskie w porównaniu np. do piłki nożnej, koszykówki czy nawet kolarstwa
  3. Duże obciążenie: Trójbój siłowy jest sportem wymagającym, który niesie ze sobą duże obciążenie dla ciała.
  4. Czas i zaangażowanie: Trenowanie trójboju siłowy wymaga sporego zaangażowania czasowego i mentalnego.

Zasady techniczne zgodnie z IPF (International Powerlifting Federation)

Federacja Trójboju Siłowego (IPF) określa szczegółowe zasady techniczne dla każdej z dyscyplin.

  1. Przysiad: Zawodnik musi schodzić do momentu, w którym biodra znajdują się poniżej linii kolan, a następnie powrócić do pozycji stojącej.
  2. Wyciskanie leżąc: W czasie całego ćwiczenia łopatki i pośladki muszą być w kontakcie z ławką, a stopy z podłogą. Sztanga musi być opuszczona na klatkę piersiową, a następnie na komendę sędziego wyciśnięta do pełnego wyprostu rąk.
  3. Martwy ciąg: Sztangę należy podnieść od podłogi do pełnej pozycji stojącej do uzyskania pełnego wyprostu stawu biodrowego i kolanowego. Sztanga musi być trzymana w rękach do momentu komendy sędziego, po której musi być opuszczona w sposób kontrolowany

Każde z ćwiczeń wymaga odpowiedniej techniki i kontrolowanej siły. Więcej szczegółów na temat zasad technicznych można znaleźć w oficjalnym podręczniku technicznym IPF [1].

Podsumowanie

Trójbój siłowy jest intensywnym sportem siłowym, który oferuje wiele korzyści dla zdrowia i kondycji fizycznej. Jednakże, podobnie jak każda aktywność fizyczna, wiąże się również z pewnymi ryzykami. Dlatego zawsze należy trenować z odpowiednią techniką i pod okiem doświadczonego trenera.

Leave a Reply

Your email address will not be published.