Spalanie kalorii podczas treningu

spalanie kalorii podczas treningu

Czy wiesz, że liczba kalorii spalanych podczas ćwiczeń jest inna dla każdej osoby? Powodem jest to, że każdy ma inny typ ciała, poziom sprawności fizycznej, wiek i płeć. Jeśli próbujesz schudnąć, monitorowanie wydatku kalorycznego poprzez ćwiczenia jest ważną częścią Twojej podróży do utraty wagi. Dowiedzenie się, ile kalorii spaliłeś podczas ćwiczeń pomoże Ci lepiej zrozumieć, jakie rodzaje aktywności fizycznej są najlepsze dla Twoich osobistych celów i poziomu sprawności. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć lub próbujesz wzmocnić swoją rutynę, zrozumienie ile kalorii spalasz podczas ćwiczeń może pomóc. Ten artykuł obejmuje wszystko, co musisz wiedzieć o tym, ile kalorii spalasz podczas różnych rodzajów ćwiczeń i co te liczby oznaczają dla długoterminowego sukcesu utraty wagi.

Jak obliczyć kalorie spalone podczas ćwiczeń

Jedną z pierwszych rzeczy, które będziesz chciał zrobić podczas badania ile kalorii spalasz podczas ćwiczeń jest zrozumienie jak liczone są kalorie. Kalorie są jednostką energii, która mierzy, ile energii jest w żywności. Kiedy jesz nadmiarowe kalorie, są one przechowywane jako tłuszcz w organizmie. Jeśli spalasz więcej kalorii niż zjadasz, wtedy schudniesz. Istnieje wiele sposobów, aby to obliczyć, a najczęstszym jest pomiar za pomocą analizatora metabolicznego.

W przypadku analizatora metabolicznego, nosisz specjalne urządzenie, które liczy ilość zużywanego tlenu i wytwarzanego dwutlenku węgla. Ponieważ każdy zużywa tlen i produkuje dwutlenek węgla w inny sposób, pomiar ilości tych gazów jest dokładniejszym sposobem obliczania kalorii spalonych podczas ćwiczeń.

Jogging

Kiedy uprawiasz jogging, wykorzystujesz wszystkie części swojego ciała. Możesz zauważyć, że Twój oddech pochodzi głównie z klatki piersiowej i trudno Ci złapać oddech. Oznacza to, że prawdopodobnie zbyt mocno się forsujesz. Podczas joggingu ilość kalorii spalanych w każdej minucie jest większa niż podczas spaceru z tą samą prędkością. Jogging jest ćwiczeniem aerobowym, co oznacza, że tętno utrzymuje się w określonym zakresie, a organizm wykorzystuje tlen do napędzania aktywności.

Podczas joggingu tętno pozostaje w zakresie aerobowym, o ile tempo jest na tyle wolne, że oddychanie nie jest zbyt trudne. Jogging jest ćwiczeniem o umiarkowanej intensywności, więc jest to dobry wybór, jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć lub jeśli masz problemy ze stawami, które uniemożliwiają Ci wykonywanie ćwiczeń o większej intensywności.

Jogging i bieganie są popularnymi aktywnościami podczas odchudzania

Bieganie

Bieganie to ćwiczenie aerobowe o wyższej intensywności niż jogging, które wykorzystuje tlen do napędzania aktywności. Bieganie to świetny sposób na spalanie kalorii, ale obciąża organizm bardziej niż jogging, więc może być trudniejsze do regularnego wykonywania. Biegacze często odczuwają napięcie ścięgien i łydek, a wielu biegaczy cierpi na ból kolan spowodowany powtarzającym się uderzaniem w podłoże.

Bieganie to świetne ćwiczenie, ale powinieneś zadbać o modyfikację swojej rutyny biegowej wraz ze zmianami w Twoim organizmie. Może to oznaczać dostosowanie dystansu i prędkości biegu, gdy stajesz się sprawniejszy, a także zauważenie, jak czuje się Twoje ciało po regularnym bieganiu. Jeśli jesteś początkujący w bieganiu, najlepiej zacząć od programu spacerowo-biegowego, w którym na przemian chodzisz i biegasz podczas tego samego ćwiczenia. Pomoże Ci to powoli budować mięśnie i stawy oraz uniknąć kontuzji.

Pływanie

Pływanie jest ćwiczeniem aerobowym dla całego ciała, które wykorzystuje tlen do napędzania aktywności. Pływanie jest doskonałym sposobem na spalanie kalorii, a także jest pomocne w wysmuklaniu sylwetki i budowie estetycznych mięśni. Ilość spalonych kalorii zależy od poziomu sprawności fizycznej i tego, jak energicznie pływasz. Jeśli jesteś kimś, kto pływa w wolnym tempie, możesz spalić więcej kalorii na minutę niż ktoś, kto pływa w szybszym tempie, ale przez krótszy czas. Pływanie jest ćwiczeniem o niskim wpływie, które nie wywiera dużego nacisku na stawy, więc jest odpowiednie dla osób w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności.

Pływanie może spalić nawet 900 kcal w ciagu godziny

Jazda na rowerze

Jazda na rowerze to ćwiczenie aerobowe dla całego ciała, które wykorzystuje tlen do napędzania aktywności. Jazda na rowerze to świetny sposób na spalanie kalorii, ale nie buduje mięśni ani nie tonizuje ciała, jak robią to inne ćwiczenia aerobowe. Jeśli próbujesz schudnąć i zbudować kondycję, jazda na rowerze może nie być najlepszym wyborem. Jeśli próbujesz spalić jak najwięcej kalorii, najlepiej jest jeździć na rowerze w energicznym tempie. Im ciężej jeździsz, tym więcej kalorii spalisz w ciągu minuty. Jazda na rowerze jest ćwiczeniem o niewielkim wpływie na organizm, więc jest odpowiednia dla większości osób, niezależnie od ich wieku i poziomu sprawności.

Trening siłowy

Trening siłowy to forma ćwiczeń, która skupia się na budowaniu mięśni i gęstości kości. Często wykonuje się go przy użyciu wolnych ciężarów lub maszyn na siłowni. Trening siłowy jest doskonałym wyborem, jeśli chcesz zbudować mięśnie i zwiększyć swój metabolizm. Jeśli wykonujesz trening siłowy, chcesz się upewnić, że liczysz ilość kalorii, które spalasz w każdej minucie podczas ćwiczeń. Możesz to zrobić przez timing rutyny lub za pomocą monitora tętna lub opaski do ćwiczeń, aby śledzić swoje tętno. Podczas treningu siłowego spalasz kalorie, ale nie tyle kalorii na minutę, ile podczas ćwiczeń aerobowych. Trening siłowy polega raczej na zwiększeniu metabolizmu w dłuższym okresie czasu.

Jak wykorzystać ćwiczenia w odchudzeniu?

Jeśli próbujesz schudnąć, ćwiczenia są świetnym sposobem na zwiększenie metabolizmu i spalenie większej ilości kalorii, ale jeśli nie wprowadzisz również zmian w swojej diecie, nie stracisz wagi. Jeśli jesz tyle samo kalorii, ile spalasz, nie schudniesz, niezależnie od tego, ile godzin ćwiczysz w tygodniu.

Jeśli chcesz schudnąć, musisz stworzyć deficyt kaloryczny poprzez spożywanie mniejszej ilości kalorii niż Twoje ciało potrzebuje każdego dnia. Najlepszym sposobem na to jest wybór zdrowej diety, która zawiera mniej kalorii, wybór mniejszych porcji żywności, które są wyższe w kalorie i dodanie więcej błonnika i wody do swojej diety.

Jeśli ćwiczysz regularnie, spalisz więcej kalorii każdego dnia i stworzysz jeszcze większy deficyt kalorii, dzięki czemu łatwiej będzie Ci schudnąć. Będziesz również czuć się lepiej i mieć więcej energii, jeśli będziesz ćwiczyć regularnie.

Artykuł powstał we współpracy z portalem fitness – GoliatKlub.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published.